Menu Zamknij

8 Najciekawszych Blogów Programistycznych, Które Warto Śledzić w 2020

Te blogi są tak dobre, że czyta je Spiderman

Czas czytania: 4 min

Jak zacząłem blogować? Czytałem inne blogi i myślałem, że fajnie byłoby samemu też podzielić się swoimi przemyśleniami. Oczywiście natrudniej było napisać pierwszy artykuł 🙂

W ostatnim czasie pojawiło się wiele ciekawych pozycji. Mnogość punktów widzenia jest ogromna i bardzo rozwijająca. Warto poddawać swoje przekonania częstym testom czy wciąż są dla nas prawdziwe.

Poniżej lista moich ulubionych blogów programistycznych. Oprócz wysokiej jakości treści technicznych, ich autorzy dużą wagę przywiązują do innych umiejętności w arsenale programisty.

Blogi przedstawiam alfabetycznie. Gorąco zachęcam do śledzenia każdego z nich! Tę ilość wiedzy i poglądów, którą Ci ludzie udostępniają, samodzielnie zbierałoby się latami!

8 Najlepszych Blogów Programistycznych

Tego Pana i bloga Akrency nie trzeba z pewnością nikomu przedstawiać. Od lat jest wzorem zdrowego podejścia do wytwarzania oprogramowania oraz budowania bardzo prężnie działającej firmy. Pomimo że nie programuję w Ruby, to wiele wynoszę z tego bloga m.in. odejście do architektury czy sposobu pisania kodu. Od jakiegoś czasu można Andrzeja spotkać na Instagram.

Za co podziwiam w szczególności? Za zdrowe podejście do architektury i programowania. Nauczyłem się, że wszystkie zasady to narzędzia, z których należy umiejętnie korzystać.

Natrafiłem na blog Coding Mindfully niedawno, ale szybko się w nim zakochałem. Ciekawe i wnikliwe artykuły na temat psychiki i problemów, jakie pojawiają się w głowach programistów. Daragh nie skupia się wyłączenie na przedstawieniu problemu, ale daje rady, jak można sobie z nimi poradzić.

Za co podziwiam w szczególności? Za artykuł na temat “wewnętrznego krytyka“, którego nosi w sobie wielu programistów. Żałuję, że nie mogłem go przeczytać kilka lat temu.

Myślę, że dla wielu osób blog CSS Tricks jest dobrze znany. Sam z niewyjaśnionego powodu trafiam na niego co chwilę, jeżeli uważam, że napisane przeze mnie style “nie wyglądają za dobrze”.

Za co podziwiam w szczególności? Objętość! Tam jest dosłownie wszystko. A żeby tego było mało, większość problemów rozwiązana jest na więcej niż jeden sposób!

DevStyle to prawdziwa kopalnia wiedzy programistycznej z różnych specjalizacji i rejonów. Na blogu również wiele ciekawych przemyśleń na temat prowadzenia biznesu (teraz Slowbiz). Macieja śledzę (z przerwami) jeszcze od czasów, gdy pisał o zaawansowanych problemach i rozwiązaniach dotyczących programowania w .NET.

Za co podziwiam w szczególności? Za drogę od programisty do właściciela prężnie działającej firmy oraz za dzielenie się kulisami działalności w najdrobniejszych szczegółach. Nic tylko brać!

Blog Kobiety do kodu to pomimo nazwy pozycja nie tylko dla programistek. Wiele różnorodnych artykułów na ciekawe tematy. Wiele, szczególnie mi bliskich, na tematy “wokółprogramistyczne”.

Za co podziwiam w szczególności? Za misję oraz artykuł o “klepaniu kodu”.

Niebezpiecznik to skarbnica wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w internecie. Każdy na pewno, chociaż raz, natknął się na artykuł z tego bloga. Materiał obowiązkowy dla wszystkich programistów, którzy myślą na poważnie o bezpieczeństwie danych, którymi się opiekują.

Za co podziwiam w szczególności? Merytoryka, misja, zasięg. Ten blog to klasa sama w sobie. Wiele można się nauczyć i wiele dowiedzieć o tym jak jeszcze jest dużo do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa w IT.

Ola na swoim blogu porusza tematy “niewygodne” czy kontrowersyjne w świecie IT. Idzie trochę pod prąd i bardzo często się z nią zgadzam w jej spojrzeniu na umiejętności programistyczne i pracę zespołową (którą programowanie przecież jest). Warto śledzić Olę również na Instagram, gdzie udostępnia bardzo ciekawe treści.

Za co podziwiam w szczególności? Jestem na liście mailowej Oli. Dostaje od niej doskonałe maile. Jednego z nich, “Jak zapewniać jakość kiedy pracujesz zdalnie?” do tej pory zachowałem i zaglądam, gdy chcę napisać dobrego maila!

Krzysztof jest bardzo wnikliwym obserwatorem świata IT. Podobnie jak ja uważa, że jest wiele umiejętności poza kodem (miękkich), które programista musi posiadać i rozwijać, aby być dobrym w tym, co się robi. Na blogu Skuteczny programista znajdziecie mnóstwo bardzo ciekawych tematów, przedstawionych w przystępnej i często humorystycznej formie. Warto też śledzić Krzysztofa na Instagram.

Za co podziwiam w szczególności? Za wiedzę i umiejętność jej przekazania. W szczególności polecam artykuł o jednym, prostym pytaniu, które warto sobie zadać podczas programowania.

Podsumowanie

Polecam każdy z powyższych blogów! Podziwiam ich autorów za profesjonalizm i wnikliwe spojrzenie na omawiane tematy. Już teraz bardzo dużo się z nich nauczyłem, a czuję, że to dopiero początek!

Kto znalazłby się na Twojej liście mistrzów blogowania programistycznego?